آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1397/10/16

سرپرست جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی تسهیل گر نقش توسعه‌ای در پایدارسازی مشاغل خانگی دارد

سرپرست جهاددانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری گفت: در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد تسهیل گر، نقش مداخله‌ای و توسعه‌ای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی را ایفا می‌کند.

به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سیروس رضایی شامگاه شنبه  15 دی‌ماه در کارگروه تخصصی اشتغال استان، با اشاره به اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، اظهار کرد: هدف این طرح پایلوت ، ایجاد توسعه و پایداری مشاغل خانگی بوده که با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاد دانشگاهی در 9 استان کشور از جمله چهارمحال و بختیاری در حال اجرا است که اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان به عنوان ناظر طرح همکاری مطلوبی برای اجرای هرچه بهتر طرح با مجری داشته است. 
وی افزود: در این طرح جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد تسهیل گر، نقش مداخله‌ای و توسعه‌ای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی را ایفا می‌کند که ازویژگی‌های بارز این طرح کمرنگ شدن نقش تسهیلات در ایجاد اشتغال از طریق به کار بردن حلقه‌های مهم و تاثیرگذار دیگر مانند توانمندسازی و آموزش، شبکه‌سازی و اهمیت به اتصال به بازار می‌توان نام برد. 
رضایی در ادامه عنوان کرد: زیر ساخت‌های مطلوبی چه در سطح ملی  و و چه در سطح استانی برای هدایت متقاضیان پیش‌بینی شده است که از جمله این زیر ساخت‌ها می‌توان به سامانه ویژه این طرح اشاره کرد که توسط جهادگران جهاددانشگاهی طراحی شده و امکان ثبت‌نام متقاضی انتخاب شغل مناسب، آموزش، بازاریابی و فروش محصول را برای متقاضی فراهم می‌کند. 
سرپرست جهاد دانشگاهی استان تاکید کرد: در فاز نخست، مزیت‌ها از روش علمی و مشاهده میدانی شناسایی و پس از تایید بر روی سامانه قرار گرفت و فراخوان عمومی برای ثبت‌نام متقاضیان در سامانه طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی صورت گرفت که بیش از 2000 متقاضی در این سامانه ثبت نام کردند و در فاز دوم نیز با تک‌تک متقاضیان تماس تلفنی به منظور تشریح طرح، ارزیابی اولیه و بررسی اطلاعات شخصی وارد شده در سامانه، استعلامات مورد نیاز، نشست‌های توجیهی و مشاوره شغلی، کارگاه عمومی و دوره‌های آموزشی تخصصی برای علاقه‌مندان به صورت کاملا رایگان انجام شد. 
وی ادامه داد: در فاز سوم طرح، برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت اتصال به بازار محصولات تولیدی همزمان با آموزش متقاضیان انجام شده و در نهایت با 40 پشتیبان برای همکاری در طرح در حوزه‌های مختلف فرش، نمد، میوه خشک و ... توافق شده است. 
رضایی نگرش نادرست متقاضیان به مقوله ایجاد شغل که تحقق آن را تنها در تسهیلات و کمک مالی خلاصه می‌کنند، عدم استقبال برخی از متقاضیان از آموزش‌های تخصصی، پراکندگی متقاضیان در شهرستان‌های 9 ‌گانه استان، عدم تمایل برخی پشتیبانان به دلیل ترس از ایجاد تعهد در تحت پوشش قرار دادن متقاضیان را برخی مشکلات اجرای طرح برشمرد. 
سرپرست جهاد دانشگاهی استان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی، اخذ مجوزها و استانداردهای خاص دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌های نظارتی است لذا پیشنهاد می‌شود در مسیر اخذ مجوزهای مورد نیاز همکاری با متقاضیان صورت گیرد و تولیدکنندگان را نیز به برندسازی تشویق کرده و در این مسیر از آنان حمایت شود. 
رضایی از مسئولین دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران درخواست کرد که متقاضیان راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی را به استفاده از شرح خدمات این طرح تشویق و ترغیب کرده و پشتیبانان موفق به ایجاد شبکه زنجیره ارزش مزیت‌های موجود را معرفی کنند.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

مشاغل نوین خانگی در لرستان؛رئیس جهاد دانشگاهی استان: 90 پشتیبان داریم/ با بازرگانان توانمند کشور رایزنی کرده‌ایم
اولین مرکز تولیدی و آموزش «فرت بافی» طرح نوین مشاغل خانگی در مشهد افتتاح شد
اعضای صندوق‌های خرد توسعه روستایی فریمان تخت پوشش الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی قرار می‌گیرند
دبیر طرح نوین مشاغل خانگی خراسان جنوبی خبر داد: ورود تولیدات متقاضیان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به بازار
ایجاد اشتغال برای متقاضیان رشته پوشاک خراسان شمالی در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی
انعقاد تفاهم نامه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با جهاد دانشگاهی استان با از اجرای خوب طرح نوین مشاغل خانگی
کلاس آموزش نوغان‌داری در نیشابور
نشست هم‌اندیشی ایجاد شبکه «گیوه‌بافی» در مشهد برگزار شد
سرپرست جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی؛ گامی مهم در رفع معضل بیکاری
افتتاح کارگاه قالی‌بافی روستای حسن اباد عامل زاده چناران در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی
با اجرای طرح نوین مشاغل خانگی تایباد شهر فرت می‌شود
در قالب طرح نوین توسعه مشاغل خانگی صورت گرفت؛ آغاز ثبت نام متقاضیان شرکت در آزمون ویراستاری
استاندار چهارمحال و بختیاری : جهاددانشگاهی با شبکه‌سازی اقدام به ایجاد اشتغال کرده است
سرپرست جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی تسهیل گر نقش توسعه‌ای در پایدارسازی مشاغل خانگی دارد
بسترسازی طرح نوین مشاغل خانگی برای تشکیل کنسرسیوم فرش بجستان خراسان رضوی
برگزاری نشست ستاد راهبری استانی طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی استان ایلام
گام نخست طرح نوین مشاغل خانگی برای احیای قالیبافی در چناران
بازدید مدیر اجرایی طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی از کارخانه‌های پوشاک طرح
آغاز بافت فرش توسط آموزش‌دیدگان رشته فرش‌بافی طرح نوین مشاغل خانگی روستای «حسن‌آباد» خراسان رضوی
بازدید مدیر صندوق کارآفرینی امید استان ایلام از ستاد راهبری مشاغل نوین خانگی