آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1397/12/14

دکتر بیجندی تشریح کرد؛اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان و معاون آموزشی جهاددانشگاهی به اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به گذشت یک سال از اجرای پایلوت طرح نوین اشتغال خانگی در کشور، گفت : وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی این طرح است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری در این طرح حضور دارد.

وی از اجرای پایلوت این طرح در ۹ استان کشور خبر داد و گفت : بر مبنای هدف گذاری اولیه باید ۲۰ هزار شغل خانگی در این ۹ استان ایجاد می‌شد که خوشبختانه آمار به دست آمده نشان می‌دهد بیش از این میزان شغل محقق شده است.

این مسئول تاکید کرد: همه استان‌ها به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده و عملکرد موفقی در اجرای این طرح داشته اند، اما در این بین می‌توان گفت: استان‌های کرمانشاه و خراسان رضوی با عملکرد بسیار مطلوب در رتبه‌های برتر اجرای این طرح قرار دارند.

بیجندی گفت: در این طرح هدف این نیست که تنها شغلی ایجاد شود و مهم‌تر از این مسئله برای ما پایداری اشتغال است که در حال حاضر با بررسی صورت گرفته ۶۰ درصد از مشاغل ایجاد شده در این طرح پایدار بوده و امیدواریم پایدار باقی بماند.

این مسئول از آمادگی کامل جهاد دانشگاهی برای اجرای این طرح در سراسر کشور خبر داد و افزود: سیاست گذار اصلی طرح وزارت تعاون است و هر زمان که اعلام کنند جهاد دانشگاهی آمادگی دارد این طرح را در سراسر کشور اجرایی کند.

بیجندی تصریح کرد: با تجربه به دست آمده از اجرای این طرح در سطح کشور به راحتی می‌توان سالانه بیش از ۱۲۰ هزار شغل خانگی پایدار ایجاد کرد و این هدف دور از دسترس نیست.

بیجندی در ادامه به موانع و مشکلات موجود بر سر اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: مشکل بزرگی که در این زمینه وجود دارد نوع نگاه متقاضیان کار و مسئولان دستگاه‌های اجرایی به بحث ایجاد شغل است.

وی افزود: متاسفانه متقاضیان فکر می‌کنند تسهیلات دریافت کنند صاحب شغل می‌شوند و دستگاه‌های اجرایی نیز فکر می‌کنند به هر میزان که تسهیلات پرداخت کنند ایجاد اشتغال کرده اند، درحالیکه تسهیلات به تنهایی نمیتواند اشتغال آفرین باشد.

بیجندی با بیان اینکه در روند اجرای پایلوت این طرح تاکنون یک ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت نشده است، گفت: الگوی مورد استفاده در این طرح بگونه‌ای است که ابتدا نیاز بازار شناسایی و این نیاز‌ها به متقاضیان کار خانگی منتقل شده و با تولید محصول مورد نیاز بازار، بلافاصله کار فروش آن نیز صورت گرفته است. به عبارتی کار ما در این طرح برقراری اتصال میان تولیدکنندگان و متقاضیان اشتغال با بازار است.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار و اطلاعات منتشره ۶۰ درصد جامعه دانش آموختگان دانشگاه‌ها بیکار هستند، گفت: از ۴۰ درصد مابقی نیز ۱۰ درصد در حرفه‌ای غیراز رشته مرتبط خود فعالیت دارند.

به گفته این مسئول بیشترین آمار بیکاری میان دانش آموختگان مربوط به رشته‌های کشاورزی، علوم انسانی و محیط زیست و علوم پایه است که همگی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بیشماری در حوزه اشتغال برخوردار هستند.

وی افزود: این امر به سیستم اشتباه هدایت تحصیلی در مدارس برمی گردد که به درستی دانش آموزان را برای انتخاب یک رشته مناسب هدایت نمی‌کنند.

بیجندی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر دانش آموزان بیشتر به سمت رشته علوم تجربی هدایت می‌شوند و این درحالی است که تعداد صندلی‌های دانشگاه در رشته‌های گروه تجربی نسبت به داوطلبین آن یک به پنج است و باید این روند اصلاح شود.

وی همچنین بر ضرورت بازنگری در سرفصل دروس دانشگاه‌ها با هدف تغییر از شیوه تئوری محور به مهارت محوری تاکید کرد.

بیجندی با بیان اینکه حذف یا ابقای رشته‌های دانشگاهی را سیستم عرضه و تقاضا مشخص می‌کند، گفت: به مرور رشته‌هایی که بازار کاری نداشته و متقاضی نداشته باشند خودبخود حذف می‌شوند، همچنین درصد تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز بازار مشخص می‌کند که با توجه به وضعیت بازار در حال حاضر تعداد داوطلبین دکتری امسال بیش از ۳۰ هزار نفر و تعداد داوطلبان کنکور ارشد بیش از ۱۰۰ هزار نفر کاهش داشته است.

وی با اشاره به تحصیل ۱۲۰ هزار نفر در رشته‌های دکتری در سراسر کشور گفت: باید از خود پرسید که مگر کشور به چه تعداد دکتر نیاز دارد، البته به نظر می‌رسد به تدریج صدای بازار در دانشگاه‌ها شنیده می‌شود و داوطلبین این مقطع نیز در حال کاهش است.

وی افزود: باید مردم به این آگاهی و دانش و بینش برسند که اشتغال فقط با تحصیل در رشته‌های مطرح یا مقاطع بالاتر به دست نمی‌آید و افراد می‌توانند در رشته‌های مختلف و با داشتن مهارت‌های گوناگون ایجاد اشتغال کنند .
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی است.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

کمیته تخصصی فرت و ابریشم و نوار بافی شبکه‌ دستبافته‌های و دستگاهی طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی محصولات مازاد تولید کنندگان را می‌فروشد
زمینه سازی برای حضور دستبافته‌های طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی در بازارهای ترکیه و ازبکستان
انعقاد قرارداد طرح ملی توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان با ظرفیت ۴۰ هزار نفر بین جهاددانشگاهی و وزارت کار
تحت پوشش قرارگرفتن 6200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی
دبیرستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: ظرفیت‌های خوبی در خراسان شمالی در حوزه مشاغل خانگی وجود دارد
سرپرست سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی : رویکرد جهاد دانشگاهی در ارائه آموزش‌های مشاغل خانگی، تقاضامحوری و نوآوری است
گزارش تصویری/بازدید معاون آموزشی جهاد دانشگاهی و دبیر ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی وزارت کار از نمایشگاه مشاغل خانگی در خراسان شمالی
احیای حرفه احیای سوزن‌‍‌دوزی در بین اقوام بلوچ سرخس، دستاوردی دیگر از شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی
با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد : جلسه ویدیو کنفرانس هم‌اندیشی و پرسش و پاسخ طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در ۲۴ استان
عزم شبکه‌های طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی بر راه اندازی نمایشگاه‌های دائمی تولیدات
سه تیم قوی در حال تحقیق و توسعه بر روی ارائه الگوهای کاربردی و مصنوعات فرت بافی خراسان رضوی هستند
بازدید عامل توسعه شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی از غرفه‌های پشتیبانان در نمایشگاه فرش و صنایع دستی مشهد
انتخاب پشتیبان طرح الگوی نوین مشاغل نوین خانگی، بعنوان کار آفرین برتر سال خراسان رضوی
بارقه‌های امید طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در شهرستان «درگز»
تقدیر رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از طرح نوین مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی چهار محال و بختیاری در برگزاری کارگاه ژل رویال
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان درگز گفت: به همه پشتیبانان شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی در شهرستان تسهیلات اعطا می‌شود
در راستای اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی؛ کارگاه آموزشی روش‌های نوین تولید ژل رویال در شهرکرد برگزار شد
استفاده بیش از 20 هزار نفر از آموزش‌های شبکه دستبافت طرح نوین مشاغل خانگی در خراسان رضوی
یک پشتیبان طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی : موفقیت خود را مدیون حمایتهای شبکه دستبافته ها می‌دانم
حضور پشتیبانان طرح الگوی نوین مشاغل خانگی کرمانشاه در دوازدهمين نمايشگاه ملي صنايع دستي و هنرهاي سنتي كشور