آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1397/12/14

دکتر بیجندی تشریح کرد؛اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان و معاون آموزشی جهاددانشگاهی به اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به گذشت یک سال از اجرای پایلوت طرح نوین اشتغال خانگی در کشور، گفت : وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی این طرح است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری در این طرح حضور دارد.

وی از اجرای پایلوت این طرح در ۹ استان کشور خبر داد و گفت : بر مبنای هدف گذاری اولیه باید ۲۰ هزار شغل خانگی در این ۹ استان ایجاد می‌شد که خوشبختانه آمار به دست آمده نشان می‌دهد بیش از این میزان شغل محقق شده است.

این مسئول تاکید کرد: همه استان‌ها به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده و عملکرد موفقی در اجرای این طرح داشته اند، اما در این بین می‌توان گفت: استان‌های کرمانشاه و خراسان رضوی با عملکرد بسیار مطلوب در رتبه‌های برتر اجرای این طرح قرار دارند.

بیجندی گفت: در این طرح هدف این نیست که تنها شغلی ایجاد شود و مهم‌تر از این مسئله برای ما پایداری اشتغال است که در حال حاضر با بررسی صورت گرفته ۶۰ درصد از مشاغل ایجاد شده در این طرح پایدار بوده و امیدواریم پایدار باقی بماند.

این مسئول از آمادگی کامل جهاد دانشگاهی برای اجرای این طرح در سراسر کشور خبر داد و افزود: سیاست گذار اصلی طرح وزارت تعاون است و هر زمان که اعلام کنند جهاد دانشگاهی آمادگی دارد این طرح را در سراسر کشور اجرایی کند.

بیجندی تصریح کرد: با تجربه به دست آمده از اجرای این طرح در سطح کشور به راحتی می‌توان سالانه بیش از ۱۲۰ هزار شغل خانگی پایدار ایجاد کرد و این هدف دور از دسترس نیست.

بیجندی در ادامه به موانع و مشکلات موجود بر سر اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: مشکل بزرگی که در این زمینه وجود دارد نوع نگاه متقاضیان کار و مسئولان دستگاه‌های اجرایی به بحث ایجاد شغل است.

وی افزود: متاسفانه متقاضیان فکر می‌کنند تسهیلات دریافت کنند صاحب شغل می‌شوند و دستگاه‌های اجرایی نیز فکر می‌کنند به هر میزان که تسهیلات پرداخت کنند ایجاد اشتغال کرده اند، درحالیکه تسهیلات به تنهایی نمیتواند اشتغال آفرین باشد.

بیجندی با بیان اینکه در روند اجرای پایلوت این طرح تاکنون یک ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت نشده است، گفت: الگوی مورد استفاده در این طرح بگونه‌ای است که ابتدا نیاز بازار شناسایی و این نیاز‌ها به متقاضیان کار خانگی منتقل شده و با تولید محصول مورد نیاز بازار، بلافاصله کار فروش آن نیز صورت گرفته است. به عبارتی کار ما در این طرح برقراری اتصال میان تولیدکنندگان و متقاضیان اشتغال با بازار است.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار و اطلاعات منتشره ۶۰ درصد جامعه دانش آموختگان دانشگاه‌ها بیکار هستند، گفت: از ۴۰ درصد مابقی نیز ۱۰ درصد در حرفه‌ای غیراز رشته مرتبط خود فعالیت دارند.

به گفته این مسئول بیشترین آمار بیکاری میان دانش آموختگان مربوط به رشته‌های کشاورزی، علوم انسانی و محیط زیست و علوم پایه است که همگی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بیشماری در حوزه اشتغال برخوردار هستند.

وی افزود: این امر به سیستم اشتباه هدایت تحصیلی در مدارس برمی گردد که به درستی دانش آموزان را برای انتخاب یک رشته مناسب هدایت نمی‌کنند.

بیجندی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر دانش آموزان بیشتر به سمت رشته علوم تجربی هدایت می‌شوند و این درحالی است که تعداد صندلی‌های دانشگاه در رشته‌های گروه تجربی نسبت به داوطلبین آن یک به پنج است و باید این روند اصلاح شود.

وی همچنین بر ضرورت بازنگری در سرفصل دروس دانشگاه‌ها با هدف تغییر از شیوه تئوری محور به مهارت محوری تاکید کرد.

بیجندی با بیان اینکه حذف یا ابقای رشته‌های دانشگاهی را سیستم عرضه و تقاضا مشخص می‌کند، گفت: به مرور رشته‌هایی که بازار کاری نداشته و متقاضی نداشته باشند خودبخود حذف می‌شوند، همچنین درصد تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز بازار مشخص می‌کند که با توجه به وضعیت بازار در حال حاضر تعداد داوطلبین دکتری امسال بیش از ۳۰ هزار نفر و تعداد داوطلبان کنکور ارشد بیش از ۱۰۰ هزار نفر کاهش داشته است.

وی با اشاره به تحصیل ۱۲۰ هزار نفر در رشته‌های دکتری در سراسر کشور گفت: باید از خود پرسید که مگر کشور به چه تعداد دکتر نیاز دارد، البته به نظر می‌رسد به تدریج صدای بازار در دانشگاه‌ها شنیده می‌شود و داوطلبین این مقطع نیز در حال کاهش است.

وی افزود: باید مردم به این آگاهی و دانش و بینش برسند که اشتغال فقط با تحصیل در رشته‌های مطرح یا مقاطع بالاتر به دست نمی‌آید و افراد می‌توانند در رشته‌های مختلف و با داشتن مهارت‌های گوناگون ایجاد اشتغال کنند .
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی است.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در قالب یکی از شرکت های توسعه یافته طرح ملی مشاغل خانگی در نمایشگاه صنعت پوشاک استان
برگزاری نشست هماهنگی اتصال به بازار مشاغل خانگی استان خراسان جنوبی
رئیس جهاد دانشگاهی لرستان: مشاغل نوین خانگی با مهارت‌آفرینی مدیریت شود
معاون کمیته امداد امام خمینی(ره) لرستان: اعتبارات مشاغل خانگی را به مددجویان آموزش‌دیده پرداخت می‌کنیم
معاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان: 16 میلیارد تومان برای مشاغل خانگی پرداخت کردیم
عرضه نخستین پیله‌های تولیدی نوغان داران طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی به بازار عرضه
نیشابور به جمع شهرستان های فعال نوغانداری طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی پیوست
نشست تخصصی « آسیب شناسی و تبیین راهکارهای توسعه مشاغل خانگی در ایلام»
رییس جهاددانشگاهی ایلام خبر داد: شرکت ۲۶۱۰ نفر در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی
استاندار ایلام: جهاددانشگاهی در اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی موفق عمل کرده است
پشتیبان طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان جنوبی به عنوان بانوی برتر کارآفرین، از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده انتخاب شد
دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: کاهش وابستگی زیاد مشاغل خانگی به تسهیلات
دکتر معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان جهاددانشگاهی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بیان کرد : با هماهنگی بنگاه‌های اقتصادی، حمایت‌های مالی نیز از طرح‌های اشتغال زنان سرپرست خانوار انجام شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : مشاغل خانگی با همکاری جهاد دانشگاهی به کل زنان سرپرست خانوار گسترش یابد
دکتر طیبی در مراسم امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه میان جهاددانشگاهی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد : آمادگی این نهاد برای اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سراسر کشور
رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان خبر داد: اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده در ۲۳ استان
در راستای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی صورت گرفت؛ افتتاح کارگاه صنایع دستی سرچاه تازیان خراسان جنوبی
سفیر سابق ایران در یونسکو : الگوسازی در اشتغال خانگی در خراسان جنوبی توسعه یابد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال وبختیاری خبر داد: اختصاص پنج میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان طرح مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد: اشتغالزایی برای ۶۹ بانوی سرپرست خانوار خراسان جنوبی