آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1397/12/14

دکتر بیجندی تشریح کرد؛اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی

رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان و معاون آموزشی جهاددانشگاهی به اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به گذشت یک سال از اجرای پایلوت طرح نوین اشتغال خانگی در کشور، گفت : وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی این طرح است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری در این طرح حضور دارد.

وی از اجرای پایلوت این طرح در ۹ استان کشور خبر داد و گفت : بر مبنای هدف گذاری اولیه باید ۲۰ هزار شغل خانگی در این ۹ استان ایجاد می‌شد که خوشبختانه آمار به دست آمده نشان می‌دهد بیش از این میزان شغل محقق شده است.

این مسئول تاکید کرد: همه استان‌ها به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده و عملکرد موفقی در اجرای این طرح داشته اند، اما در این بین می‌توان گفت: استان‌های کرمانشاه و خراسان رضوی با عملکرد بسیار مطلوب در رتبه‌های برتر اجرای این طرح قرار دارند.

بیجندی گفت: در این طرح هدف این نیست که تنها شغلی ایجاد شود و مهم‌تر از این مسئله برای ما پایداری اشتغال است که در حال حاضر با بررسی صورت گرفته ۶۰ درصد از مشاغل ایجاد شده در این طرح پایدار بوده و امیدواریم پایدار باقی بماند.

این مسئول از آمادگی کامل جهاد دانشگاهی برای اجرای این طرح در سراسر کشور خبر داد و افزود: سیاست گذار اصلی طرح وزارت تعاون است و هر زمان که اعلام کنند جهاد دانشگاهی آمادگی دارد این طرح را در سراسر کشور اجرایی کند.

بیجندی تصریح کرد: با تجربه به دست آمده از اجرای این طرح در سطح کشور به راحتی می‌توان سالانه بیش از ۱۲۰ هزار شغل خانگی پایدار ایجاد کرد و این هدف دور از دسترس نیست.

بیجندی در ادامه به موانع و مشکلات موجود بر سر اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: مشکل بزرگی که در این زمینه وجود دارد نوع نگاه متقاضیان کار و مسئولان دستگاه‌های اجرایی به بحث ایجاد شغل است.

وی افزود: متاسفانه متقاضیان فکر می‌کنند تسهیلات دریافت کنند صاحب شغل می‌شوند و دستگاه‌های اجرایی نیز فکر می‌کنند به هر میزان که تسهیلات پرداخت کنند ایجاد اشتغال کرده اند، درحالیکه تسهیلات به تنهایی نمیتواند اشتغال آفرین باشد.

بیجندی با بیان اینکه در روند اجرای پایلوت این طرح تاکنون یک ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت نشده است، گفت: الگوی مورد استفاده در این طرح بگونه‌ای است که ابتدا نیاز بازار شناسایی و این نیاز‌ها به متقاضیان کار خانگی منتقل شده و با تولید محصول مورد نیاز بازار، بلافاصله کار فروش آن نیز صورت گرفته است. به عبارتی کار ما در این طرح برقراری اتصال میان تولیدکنندگان و متقاضیان اشتغال با بازار است.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمار و اطلاعات منتشره ۶۰ درصد جامعه دانش آموختگان دانشگاه‌ها بیکار هستند، گفت: از ۴۰ درصد مابقی نیز ۱۰ درصد در حرفه‌ای غیراز رشته مرتبط خود فعالیت دارند.

به گفته این مسئول بیشترین آمار بیکاری میان دانش آموختگان مربوط به رشته‌های کشاورزی، علوم انسانی و محیط زیست و علوم پایه است که همگی از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بیشماری در حوزه اشتغال برخوردار هستند.

وی افزود: این امر به سیستم اشتباه هدایت تحصیلی در مدارس برمی گردد که به درستی دانش آموزان را برای انتخاب یک رشته مناسب هدایت نمی‌کنند.

بیجندی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر دانش آموزان بیشتر به سمت رشته علوم تجربی هدایت می‌شوند و این درحالی است که تعداد صندلی‌های دانشگاه در رشته‌های گروه تجربی نسبت به داوطلبین آن یک به پنج است و باید این روند اصلاح شود.

وی همچنین بر ضرورت بازنگری در سرفصل دروس دانشگاه‌ها با هدف تغییر از شیوه تئوری محور به مهارت محوری تاکید کرد.

بیجندی با بیان اینکه حذف یا ابقای رشته‌های دانشگاهی را سیستم عرضه و تقاضا مشخص می‌کند، گفت: به مرور رشته‌هایی که بازار کاری نداشته و متقاضی نداشته باشند خودبخود حذف می‌شوند، همچنین درصد تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز بازار مشخص می‌کند که با توجه به وضعیت بازار در حال حاضر تعداد داوطلبین دکتری امسال بیش از ۳۰ هزار نفر و تعداد داوطلبان کنکور ارشد بیش از ۱۰۰ هزار نفر کاهش داشته است.

وی با اشاره به تحصیل ۱۲۰ هزار نفر در رشته‌های دکتری در سراسر کشور گفت: باید از خود پرسید که مگر کشور به چه تعداد دکتر نیاز دارد، البته به نظر می‌رسد به تدریج صدای بازار در دانشگاه‌ها شنیده می‌شود و داوطلبین این مقطع نیز در حال کاهش است.

وی افزود: باید مردم به این آگاهی و دانش و بینش برسند که اشتغال فقط با تحصیل در رشته‌های مطرح یا مقاطع بالاتر به دست نمی‌آید و افراد می‌توانند در رشته‌های مختلف و با داشتن مهارت‌های گوناگون ایجاد اشتغال کنند .
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی و سیاست گذار اصلی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی است.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

حل مشکلات مالی تسهیل‌گران طرح الگوی نوین مشاغل خانگی آذربایجان غربی از محل اعتبارات استانی
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشریح کرد: چهار گام برای آغاز کسب و کارهای خانگی /فهرست مشاغل مشمول حمایت
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : لرستان یکی از استان‌های موفق در الگوی جدید مشاغل خانگی است
گزارش تصویری/ نشست ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: یکی از مشکلات توسعه مشاغل خانگی ناشی از مسائل بانکی است
نشست ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با حضور وزیر کار: تشریح اقدامات انجام شده الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی توسط دکتر بیجندی
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل : توسعه مشاغل خانگی برای ما حایز اهمیت است
دکتر بیجندی تشریح کرد؛اجرای موفقیت آمیز پایلوت الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی
امضاء تفاهم نامۀ همکاري جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري و اتحاديۀ صنايع دستي استان
بازدید رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی چهار محال و بختياری از دبیرخانه طرح اگوی نوین مشاغل خانگی
ارایه تولیدات حوزه ی مشاغل خانگی خراسان جنوبی در قالب هدایای مناسبتی
بازدید رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از غرفه‌های نمایشگاه دست آفرین برج میلاد
در نشست هم‌اندیشی طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی عنوان شد؛حمایت همه جانبه از پشتیبانان این طرح درجهاددانشگاهی استان کرمانشاه
عرضه محصولات طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در نمایشگاه برج میلاد
گزارش تصویری حضور فعال پشتیبانان استانی طرح ملی الگوی نوین مشاغل خانگی در نمایشگاه برج میلاد
انعقاد قرارداد تولید بین شرکت تعاون فرش دستبافت روستایی شهرستان خواف و شرکت آرتاباز در طرح مشاغل نوین خانگی
رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان خبر داد: برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در برج میلاد
نشست هم‌اندیشی پشتیبانان و حامیان طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی کرمانشاه
رئیس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی: تاکنون ۹۵۰۰ نفر از شاغلان حوزه مشاغل خانگی ، به بازارهای فروش و بنگاههای بالادستی متصل شده‌اند
تفاهم‌نامه همکاری ستفا با شرکت جامع پرداز دانا برای اجرای طرح ملی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی