آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1398/03/21

برگزاری نشست برنامه‌ریزی و هماهنگی استانی اجرای طرح اشتغال 6000 زن سرپرست خانوار در ایلام

 

نشست برنامه‌ریزی و هماهنگی اجرای طرح اشتغال 6 هزار  زن سرپرست خانوار در ایلام  با حضور مدیرکل امور بانوان استانداری، رئیس جهاد دانشگاهی ایلام، معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون و کار، نماینده کمیته امداد امام خمینی (ره) و نماینده بهزیستی برگزار شد.

در این نشست مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری ایلام  به عنوان کارفرمای طرح پس از ارائه کلیاتی در مورد وضعیت فعلی اشتغال و تعداد زنان سرپرست خانواده در استان ایلام به تشریح طرح پرداخته وظایف هر یک از دستگاه‌های مشخص شده در طرح پرداخت.

 شادیوند با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 15000 زن سرپرشت خانوار در ایلام وجود دارد، ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح بتوان زمینه ی توجه بیشتر و بهتر به این قشر از جامعه را فراهم کرد.

شادیوند با اشاره به اجرای طرح پایلوت الگوی نوین در ایلام توسط جهاد دانشگاهی افزود، جهاد دانشگاهی در حال حاضر با توجه به تجربیات به دست آمده از طرح پایلوت، چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو در طرح جدید را به خوبی می شناسد و این جای امیدواری است که این طرح به خوبی اجرا شود.

در ادامه این نشست رئیس جهاد دانشگاهی با ارائه مقدمه ای در زمینه مسئله اشتغال به اهمیت حوزه مشاغل خانگی و توجه ویژه به این بخش در کشورهای توسعه یافته اشاره و تاکید کرد، بخش مشاغل خانگی دارای پتانسیل بسیار بالا و قابلیت مناسب در توسعه هست چراکه ایجاد یک شغل خانگی با توجه به ماهیت شغل (نیاز به سرمایه کم، کسب مهارت به شیوه ارزان و تولید در فضای کوچک) به راحتی قابل دست یابی است.

وی با اشاره مشکلاتی که تاکنون مانع از توسعه مشاغل خانگی در ایران بوده است، هدف جهاد دانشگاهی از ورود به مقوله اشتغال را کمک به توسعه اشتغال با رویکرد علمی دانسته ایجاد زنجیره ارزش را به عنوان یک حلقه گم شده در طرح های اشتغال زایی کشور عنوان کرد.

حسینی در ادامه اجرای طرح پایلوت الگوی نوین در ایلام اشاره و افزود، در این طرح ما تجربیات ارزشمند به دست آوردیم که مهمترین تجربه ما شناخت کلی از حوزه کارآفرینی و زیرساختهای موجود در استان است که حقیقتا توسعه این بخش نیازمند کار جهادی و هم افزایی کلیه دستگاه‌ها است.

وی دو مانع اساسی پیش روی اشتغال در ایلام را ضعف زیرساخت‌ها و فرهنگ عمومی کار عنوان کرد و افزود: بسیاری از استان‌هایی که همزمان با ما طرح را شروع کردند به دلیل زیرساخت‌ها مناسب اقتصادی و صنعتی جهت پشتیبانی طرح با مسائل و مشکلات ما روبرو نبودند اما در ایلام ضعف زیرساخت اقتصادی یک مشکل و مانع جدی است، مسئله دوم فرهنگ عمومی کسب و کار درایلام است که خود ناشی از دو بینش اشتباه است نخست: تمایل شدید مردم به پشت میز نشینی و دوم: تمایل به دریافت تسهیلات، که با توجه به ماهیت تولیدی طرح پایلوت دقیقا این دو مسئله به عنوان دو مانع اصلی در اجرای طرح مشکلاتی را برای ما ایجاد کردند

حسینی ابراز امیدواری کرد: با هم افزایی کلیه دستگاه‍های متولی امر بتوان به یک پلان واحد رسیده و با استفاده از تجربیات به دست آمه طرح پیش رو را به خوبی مدیریت کرد.

در ادامه این جلسه خان‌‍محمدیان معاون کار آفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتمایی استان با اشاره به نقش موثر دستگاهای تخصصی در اجرای طرح بر ضرورت حضور فعال کلیه دستگاها در اجرای طرح تاکید کرده و ابراز امیدواری کرد هر یک از دستگاها نقش خود را به خوبی ایفا نمایند.

وی اضافه کرد: که در طرح پایلوت ب دلیل تاخیر در اضافه شدن استان ایلام به طرح مذکور امکان تأمین اعتبار تسهیلات پشتیبانان به طور کامل فراهم نشد اما در طرح حاضر ان‌شالله این مشکل مرتفع خواهد شد.

در ادامه جلسه نمایندگان هر یک از دستگاهای حاضر در جلسه نظرات خود را ابراز داشته و مقرر شد. در کمترین زمان ممکن کمیته امداد امام خمینی (ره) و اداره بهزیستی استان افراد مورد نظر را بر اساس شاخص های تعیین شده در طرح شناسایی و به اداره کل امور بانوان استانداری معرفی کنند.

همچنین پس از اظهارات کلیه حاضران و ارائه نقطه نظرات خود چهار شهرستان شامل: ایلام، چرداول، دره شهر و دهلران جهت اجرای طرح انتخاب شد.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

اتصال مشاغل خانگی به بازار مهم‌تر از تسهیلات
ایجاد 165 هزار شغل با طرح مشاغل خانگی
گزارش/ اجرای الگوی جدید مشاغل خانگی در ۹ استان
پی‌گیری توسعه بازار بین الملل در طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی خراسان جنوبی
با حضور دکتر بیجندی صورت گرفت؛ بررسی فرآیند صادرکردن محصولات و خدمات طرح مشاغل نوین خانگی جهاددانشگاهی به کشور عراق
گزارش ایسنا/شغل‌های خانگی پولساز را بشناسید/ دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی: ۹۲ هزار شغل در بخش مشاغل خانگی طی سال گذشته در کشور ایجاد شد
شبکه دستبافته های دستگاهی طرح مشاغل نوین مشهد بسته‌بندی خوب و شرکت در نمایشگاه‌ها اولویت خود اعلام کرد
سرپرست جهاددانشگاهی خراسان‌شمالی: ۱۰۲ نفر از زنان سرپرست خانوار در خراسان‌شمالی صاحب شغل می‌شوند
مشاغل خانگی در اردبیل با طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" تثبیت می‌شود
رونمایی از طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان گلستان
عملیاتی کردن طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در اصفهان
گزارش تصویری / دستاوردهای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سی‌ و دومین نمایشگاه صنایع دستی
دکتر طیبی و دکتر ابتکار از غرفه‌های سازمان ستفای جهاددانشگاهی در نمایشگاه ملی صنایع‌دستی بازدید کردند : از میناکاری و تولید لباس محلی تا ارایه‌ی محصولات چرم و گلیم در حوزه‌ی مشاغل خانگی
حضور ستفا در سی‌و دومین نمایشگاه صنایع دستی با ارائه دستاوردهای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
کمیته تخصصی فرت و ابریشم و نوار بافی شبکه‌ دستبافته‌های و دستگاهی طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی محصولات مازاد تولید کنندگان را می‌فروشد
زمینه سازی برای حضور دستبافته‌های طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی در بازارهای ترکیه و ازبکستان
انعقاد قرارداد طرح ملی توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان با ظرفیت ۴۰ هزار نفر بین جهاددانشگاهی و وزارت کار
تحت پوشش قرارگرفتن 6200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی
دبیرستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: ظرفیت‌های خوبی در خراسان شمالی در حوزه مشاغل خانگی وجود دارد
سرپرست سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی : رویکرد جهاد دانشگاهی در ارائه آموزش‌های مشاغل خانگی، تقاضامحوری و نوآوری است