آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1398/05/09

تحت پوشش قرارگرفتن 6200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از تحت پوشش قرار گرفتن شش هزار و 200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح مشاغل خانگی در ۲۴ استان کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر مهناز امامدادی در دیدار با مدیر کل بانوان استانداری خراسان شمالی در بجنورد گفت: در چند سال گذشته فرایند برای ایجاد شغل خانگی سنتی بود اما با مطالعات انجام شده متوجه شدیم که باید بازنگری هایی را به ویژه در حوزه توانمندسازی و کاهش وابستگی به تسهیلات داشته باشیم.

وی افزود: سپس به دنبال آن رفتیم تا از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده کنیم و مهمترین ویژگی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی انعطاف پذیری این طرح بوده یعنی با توجه موقعیت و مزیت نسبی منطقه انعطاف لازم به وجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: در طرح کنونی مشاغل خانگی وابستگی به اعطای تسهیلات وجود نخواهد داشت و دریافت تسهیلات مرحله آخر اجرای طرح است.

امام دادی اظهار کرد: در گذشته ایجاد اشتغال با اعطای تسهیلات شروع می شد و با پایان اعطای تسهیلات نیز قطع می شد.

اجرای طرح مشاغل خانگی در 31 استان کشور

دکتر محمدصادق بیجندی، معاون آموزشی و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی در ادامه این دیدار بیان کرد:در اسفند سال 95 الگویی در وزارت خانه با نام الگوی نوین مشاغل خانگی مطرح شد و از جهاد دانشگاهی به عنوان مجری دعوت به عمل آمد.

وی افزود: بعد از مصوب شدن طرح قرار بر این شد تا این طرح در 9 استان کشور به مرحله اجرا درآید که یکی از این استان ها خراسان شمالی بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی تبدیل به طرح ملی توسعه مشاغل خانگی شده است که هفته آینده هر 31 استان کشور تحت پوشش اجرای این طرح در خواهند آمد.

خراسان شمالی در آستانه تبدیل شدن به قطب پوشاک

ملیحه یغمایی مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان شمالی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان توانستیم سند توسعه بانوان را در این استان به تصویب برسانیم، گفت: اجرای طرح مشاغل خانگی بسیار به درد این استان می خورد به شرط اینکه در چارچوب مشخص انجام شود.

وی افزود: مردم خراسان شمالی افرادی سنتی هستند در نتیجه نرخ مشارکت پذیری آن ها بسیار بالاست و همین امر موجب شده تا در اجرای طرح هایی همچون منارید و ترسیب کربن توفیقات زیادی داشته باشیم.

وی ادامه داد: خصوصیت دیگری که در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین وجود دارد این است که روستاهایی به این شهرها ملحق هستند که هنوز بافت روستایی خود را از دست نداده اند اما اگر امر مداخله را در این مکان ها انجام ندهیم می تواند تبدیل به مناطق آسیب شود بنابراین باید امر مداخله در آنجا انجام شود.

یغمایی اظهار کرد: یک سری مشاغل هستند که مردم علاقمند به اجرای آن هستند که یکی از آن ها امر تولید پوشاک است و اکنون خراسان شمالی در آستانه تبدیل شدن به قطب پوشاک است.

وی تصریح کرد: همچنین محصولاتی نیز در این استان وجود دارند که باید ورود پیدا کرد و به دنبال برندسازی برای آن ها باشیم که سمنو و لبنیات از جمله این محصولات است.

وی به نرخ مشارکت زنان در این استان نیز اشاره کرد و گفت: رتبه نرخ مشارکت زنان خراسان شمالی 11 است این درحالیست که میانگین کشوری رقم 13 است.

جهاددانشگاهی خراسان شمالی تمام قد در حوزه مشاغل خانگی زنان سرپرست خانوار خدمات رسانی می کند

محسن رحمانی، سرپرست جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی نیز گفت: جهاد دانشگاهی بر اساس سند توسعه استان در حال فعالیت است و برای زنان سرپرست خانوار در حوزه مشاغل خانگی تمام قد در خدمت رسانی آماده است.

وی به فعال شدن دفاتر تسهیل گری نیز اشاره کرد و افزود: این دفاتر در حواشی شهر مشغول به کار هستند که می توانند در حوزه مشاغل زنان سرپرست خانوار ساکن در این مناطق ورود پیدا کنند.

گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد تا 10 دستگاه ریسندگی که تولید یکی از شرکت های دانش بنیان کرمانشاه بود از سوی سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی به این استان اعطا شود تا در امر ریسندگی از آن استفاده شود.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

حضور ستفا در سی‌و دومین نمایشگاه صنایع دستی با ارائه دستاوردهای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
کمیته تخصصی فرت و ابریشم و نوار بافی شبکه‌ دستبافته‌های و دستگاهی طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی محصولات مازاد تولید کنندگان را می‌فروشد
زمینه سازی برای حضور دستبافته‌های طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی در بازارهای ترکیه و ازبکستان
انعقاد قرارداد طرح ملی توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان با ظرفیت ۴۰ هزار نفر بین جهاددانشگاهی و وزارت کار
تحت پوشش قرارگرفتن 6200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی
دبیرستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: ظرفیت‌های خوبی در خراسان شمالی در حوزه مشاغل خانگی وجود دارد
سرپرست سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی : رویکرد جهاد دانشگاهی در ارائه آموزش‌های مشاغل خانگی، تقاضامحوری و نوآوری است
گزارش تصویری/بازدید معاون آموزشی جهاد دانشگاهی و دبیر ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی وزارت کار از نمایشگاه مشاغل خانگی در خراسان شمالی
احیای حرفه احیای سوزن‌‍‌دوزی در بین اقوام بلوچ سرخس، دستاوردی دیگر از شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی طرح نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی
با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد : جلسه ویدیو کنفرانس هم‌اندیشی و پرسش و پاسخ طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در ۲۴ استان
عزم شبکه‌های طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی بر راه اندازی نمایشگاه‌های دائمی تولیدات
سه تیم قوی در حال تحقیق و توسعه بر روی ارائه الگوهای کاربردی و مصنوعات فرت بافی خراسان رضوی هستند
بازدید عامل توسعه شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی از غرفه‌های پشتیبانان در نمایشگاه فرش و صنایع دستی مشهد
انتخاب پشتیبان طرح الگوی نوین مشاغل نوین خانگی، بعنوان کار آفرین برتر سال خراسان رضوی
بارقه‌های امید طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در شهرستان «درگز»
تقدیر رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور از طرح نوین مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی چهار محال و بختیاری در برگزاری کارگاه ژل رویال
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان درگز گفت: به همه پشتیبانان شبکه دستبافته‌های داری و دستگاهی در شهرستان تسهیلات اعطا می‌شود
در راستای اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی؛ کارگاه آموزشی روش‌های نوین تولید ژل رویال در شهرکرد برگزار شد
استفاده بیش از 20 هزار نفر از آموزش‌های شبکه دستبافت طرح نوین مشاغل خانگی در خراسان رضوی
یک پشتیبان طرح الگوی نوین مشاغل خانگی خراسان رضوی : موفقیت خود را مدیون حمایتهای شبکه دستبافته ها می‌دانم