آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1398/05/09

تحت پوشش قرارگرفتن 6200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از تحت پوشش قرار گرفتن شش هزار و 200 زن سرپرست خانوار در اجرای طرح مشاغل خانگی در ۲۴ استان کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر مهناز امامدادی در دیدار با مدیر کل بانوان استانداری خراسان شمالی در بجنورد گفت: در چند سال گذشته فرایند برای ایجاد شغل خانگی سنتی بود اما با مطالعات انجام شده متوجه شدیم که باید بازنگری هایی را به ویژه در حوزه توانمندسازی و کاهش وابستگی به تسهیلات داشته باشیم.

وی افزود: سپس به دنبال آن رفتیم تا از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده کنیم و مهمترین ویژگی طرح الگوی نوین مشاغل خانگی انعطاف پذیری این طرح بوده یعنی با توجه موقعیت و مزیت نسبی منطقه انعطاف لازم به وجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: در طرح کنونی مشاغل خانگی وابستگی به اعطای تسهیلات وجود نخواهد داشت و دریافت تسهیلات مرحله آخر اجرای طرح است.

امام دادی اظهار کرد: در گذشته ایجاد اشتغال با اعطای تسهیلات شروع می شد و با پایان اعطای تسهیلات نیز قطع می شد.

اجرای طرح مشاغل خانگی در 31 استان کشور

دکتر محمدصادق بیجندی، معاون آموزشی و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی در ادامه این دیدار بیان کرد:در اسفند سال 95 الگویی در وزارت خانه با نام الگوی نوین مشاغل خانگی مطرح شد و از جهاد دانشگاهی به عنوان مجری دعوت به عمل آمد.

وی افزود: بعد از مصوب شدن طرح قرار بر این شد تا این طرح در 9 استان کشور به مرحله اجرا درآید که یکی از این استان ها خراسان شمالی بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی تبدیل به طرح ملی توسعه مشاغل خانگی شده است که هفته آینده هر 31 استان کشور تحت پوشش اجرای این طرح در خواهند آمد.

خراسان شمالی در آستانه تبدیل شدن به قطب پوشاک

ملیحه یغمایی مدیر کل امور بانوان استانداری خراسان شمالی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان توانستیم سند توسعه بانوان را در این استان به تصویب برسانیم، گفت: اجرای طرح مشاغل خانگی بسیار به درد این استان می خورد به شرط اینکه در چارچوب مشخص انجام شود.

وی افزود: مردم خراسان شمالی افرادی سنتی هستند در نتیجه نرخ مشارکت پذیری آن ها بسیار بالاست و همین امر موجب شده تا در اجرای طرح هایی همچون منارید و ترسیب کربن توفیقات زیادی داشته باشیم.

وی ادامه داد: خصوصیت دیگری که در شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین وجود دارد این است که روستاهایی به این شهرها ملحق هستند که هنوز بافت روستایی خود را از دست نداده اند اما اگر امر مداخله را در این مکان ها انجام ندهیم می تواند تبدیل به مناطق آسیب شود بنابراین باید امر مداخله در آنجا انجام شود.

یغمایی اظهار کرد: یک سری مشاغل هستند که مردم علاقمند به اجرای آن هستند که یکی از آن ها امر تولید پوشاک است و اکنون خراسان شمالی در آستانه تبدیل شدن به قطب پوشاک است.

وی تصریح کرد: همچنین محصولاتی نیز در این استان وجود دارند که باید ورود پیدا کرد و به دنبال برندسازی برای آن ها باشیم که سمنو و لبنیات از جمله این محصولات است.

وی به نرخ مشارکت زنان در این استان نیز اشاره کرد و گفت: رتبه نرخ مشارکت زنان خراسان شمالی 11 است این درحالیست که میانگین کشوری رقم 13 است.

جهاددانشگاهی خراسان شمالی تمام قد در حوزه مشاغل خانگی زنان سرپرست خانوار خدمات رسانی می کند

محسن رحمانی، سرپرست جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی نیز گفت: جهاد دانشگاهی بر اساس سند توسعه استان در حال فعالیت است و برای زنان سرپرست خانوار در حوزه مشاغل خانگی تمام قد در خدمت رسانی آماده است.

وی به فعال شدن دفاتر تسهیل گری نیز اشاره کرد و افزود: این دفاتر در حواشی شهر مشغول به کار هستند که می توانند در حوزه مشاغل زنان سرپرست خانوار ساکن در این مناطق ورود پیدا کنند.

گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد تا 10 دستگاه ریسندگی که تولید یکی از شرکت های دانش بنیان کرمانشاه بود از سوی سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی به این استان اعطا شود تا در امر ریسندگی از آن استفاده شود.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

عزم جدی برای اشتغالزایی در استان اردبیل : سهم اردبیل از طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ۲هزار نفر است
افزایش اشتغالزایی خانگی در مازندران تا ۲۳۰۰ نفر
در دیدار معاون آموزشی جهاددانشگاهی و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان شد : جهاددانشگاهی به عنوان نهادی تسهیل‌گر و توسعه‌ای در کشور فعالیت می‌کند
طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار راهکار اتصال زنان به بنگاه های پیشرو در استان مرکزی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اعلام کرد : اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار
مدیر مرکز تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: افزایش سهمیه مشاغل خانگی استان در طرح ملی الگوی نوین مشاغل خانگی به نزدیک ۶۰۰۰ نفر در سال جاری
برگزاری اولین کمپ توانمندسازی طرح‌های مشاغل خانگی نوآورانه (جابزلند)
رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان اعلام کرد : ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار
خود را متعهد می‌دانیم که الگوی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را به نحو احسن در جهاد دانشگاهی ایجاد کنیم
با امضای قرارداد بین جهاددانشگاهی، وزارت کار و صندوق کارآفرینی امید: طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور توسط «ستفا» اجرایی می‌شود
آغاز به کار دوره توانمندسازی و دانش افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی: توسعه مشاغل راهکاری برای رفع بیکاری است
بازدید دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح ها و کسب و کارهای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی
ارائه مشاوره رایگان شغلی به زنان سرپرست خانوار توسط جهاددانشگاهی فارس
نخستین کمپ توانمندسازی مشاغل خانگی نوآورانه در مشهد برگزار می‌شود
نشست توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در جهاددانشگاهی همدان برگزار شد
برگزاری کارگاه آموزشی توانمندسازی و دانش‌افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی: تا کنون ۸۵۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی از طریق پشتیبانان به بازار متصل شدند
آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان رضوی
چهارمین نشست توجیهی طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در استان مرکزی برگزار شد