آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1398/07/03

آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان رضوی

مدیر مرکز تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی از شروع طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ۶۲۰۰ نفر در کشور خبر داد که از این تعداد سهمیه استان خراسان رضوی ۷۷۰ نفر می‌باشد.

دکتر جواد سخدری، امروز ۳ مهرماه در نشست هم اندیشی و تبادل اطلاعات طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی با مدیر مرکز تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی گلستان، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان و معاونت دفتر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان که در محل سالن اجتماعات پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، افزود: با توجه به تدوین اسناد الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی، آمایش استان، سند توسعه اشتغال و سرمایه͏ گذاری، سند توسعه صنعت و معدن استان خراسان رضوی توسط سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این سندها، اطلاعات پایه͏ای مناسبی در اختیار جهاددانشگاهی استان قرار داده است اما با این وجود عدم دسترسی به اطلاعات شفاف و روزآمد یکی از مشکلات ما در زمینه اشتغال است.

وی به اجرای طرح الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در استان در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: در این طرح، شبکه توسعه کمی و کیفی دست بافته͏ های ͏داری و دستگاهی، شبکه تولید قارچ͏ های خوراکی &#۸۲۱۱; دارویی ارینجی، گل و گیاه، شبکه مصنوعات و دست دوزهای چرمی، شبکه تولید و فروش پای پوش (گیوه)، شبکه تولید پوشاک در استان تشکیل شده است.

به گفته مدیر مرکز تجاری͏ سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، برای اینکه اشتغال ناقص در کسب و کارهای کوچک خانگی به یک اشتغال کامل و با درآمد پایدار تبدیل گردد باید اقدام به شبکه͏سازی نمود.

دکتر سخدری به اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی اشاره و عنوان کرد: این طرح به کارفرمایی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و با نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط سازمان تجاری͏سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی در حال انجام است.

به گفته وی،  سهم استان خراسان رضوی در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار ۷۷۰ نفر در ۸ شهرستان هدف باخرز، بجستان، داورزن، درگز، خوشاب، رشتخوار، فیروزه و کلات می͏باشد.

در ادامه ابوالفضل بابایی معاون دفتر توسعه اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار ور فاه اجتماعی خراسان رضوی ضمن تقدیر از فعالیت͏های جهاددانشگاهی استان در خصوص اجرای طرح͏های اشتغالزایی در استان، گفت: نداشتن نقشه راه یکی از معضلات واحدهای تولید در استان است و بر این اساس اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با راه͏اندازی مراکز نوآوری سعی نموده است تا به بخش های R&D واحدهای تولیدی کمک نماید.

وی با اشاره به راه͏اندازی مرکز نوآوری کسب و کار توسعه تعاون در استان خراسان رضوی، تصریح کرد:  عمده تمرکز استان در حوزه تعاون بر تشکیل تعاونی͏ها به ویژه تعاونی͏های کوچک و خانوادگی بوده است به طوری که در استان از ۱۴ هزار تعاونی تشکیل شده تنها ۷۰۰۰ تعاونی فعالند و از این میزان نیز ۳۵۰۰ تعاونی خانوادگی می باشند.

معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار ور فاه اجتماعی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده نرخ بیکاری در استان خراسان رضوی در سال گذشته تک رقمی و به ۴/۹ درصد رسیده ا ست.

همچنین در این نشست موسی بی͏باک مدیر دفتر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان با اشاره به اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی دراین استان گفت: سهم استان گلستان در این طرح ۲۲۰ نفر است.

وی مشکل اجرای این طرح در استان گلستان را بازاریابی محصولات تولید شده در طرح برشمرد و خواستار کمک و انتقال تجربیات جهاددانشگاهی خراسان رضوی در این زمینه شد.

 گفتنی است؛ در این نشست دکتر الهه غنیاقی مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری گلستان، مهندس موسی بی͏باک، مدیر دفتر توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان و مهندس ابراهیم شهبازی، مدیر مرکز تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی واحد گلستان، بر انتقال تجربیات جهاددانشگاهی خراسان رضوی و برگزاری جلسات مستمر طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در این استان تاکید نمودند.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

عزم جدی برای اشتغالزایی در استان اردبیل : سهم اردبیل از طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ۲هزار نفر است
افزایش اشتغالزایی خانگی در مازندران تا ۲۳۰۰ نفر
در دیدار معاون آموزشی جهاددانشگاهی و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان شد : جهاددانشگاهی به عنوان نهادی تسهیل‌گر و توسعه‌ای در کشور فعالیت می‌کند
طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار راهکار اتصال زنان به بنگاه های پیشرو در استان مرکزی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اعلام کرد : اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار
مدیر مرکز تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: افزایش سهمیه مشاغل خانگی استان در طرح ملی الگوی نوین مشاغل خانگی به نزدیک ۶۰۰۰ نفر در سال جاری
برگزاری اولین کمپ توانمندسازی طرح‌های مشاغل خانگی نوآورانه (جابزلند)
رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان اعلام کرد : ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار
خود را متعهد می‌دانیم که الگوی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را به نحو احسن در جهاد دانشگاهی ایجاد کنیم
با امضای قرارداد بین جهاددانشگاهی، وزارت کار و صندوق کارآفرینی امید: طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور توسط «ستفا» اجرایی می‌شود
آغاز به کار دوره توانمندسازی و دانش افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی: توسعه مشاغل راهکاری برای رفع بیکاری است
بازدید دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح ها و کسب و کارهای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی
ارائه مشاوره رایگان شغلی به زنان سرپرست خانوار توسط جهاددانشگاهی فارس
نخستین کمپ توانمندسازی مشاغل خانگی نوآورانه در مشهد برگزار می‌شود
نشست توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در جهاددانشگاهی همدان برگزار شد
برگزاری کارگاه آموزشی توانمندسازی و دانش‌افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی: تا کنون ۸۵۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی از طریق پشتیبانان به بازار متصل شدند
آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان رضوی
چهارمین نشست توجیهی طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در استان مرکزی برگزار شد