آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1398/07/09

بازدید دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح ها و کسب و کارهای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگایه آذربایجان غربی، این بازدید 7 مهر ماه با حضور و همراهی رییس جهاددانشگاهی استان ومدیرکل کار ،تعاون و رفاه اجتماعی استان و مهندس دشتی معرون ستفای جهاد دانشگاهی از واحدهای کسب و کار مشاغل خانگی در شهرستانهای ارومیه و مهاباد  از جمله واحدها و پشتیبنان مشاغل خانگی زنانه و مردانه، تولید جوجه کشی و تولید دستگاه جورجه یکروزه و آموزشگاه و تولیدی پوشاک رستامد صورت گرفت.

دکتر امام دادی، مدیرکل مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه بازدید از طرح های مشاغل خانگی استان اظهار کرد: جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در اجرای طرح نوین توسعه مشاغل خانگی در استان بسیار موفق عمل کرده است.

وی  با اشاره به نقش جهاد دانشگاهی در اجرای طرح نوین توسعه مشاغل خانگی در آذربایجان غربی با همکاری اداره کار تصریح کرد: جهاد دانشگاهی باتوجه به شرایط موجود در اجرای آن در بسیار موفق و خوب عمل کرده  است که  امیدوارم در ادامه راه نیز موفق تر از گذشته باشد.

امدادی با اشاره به روند توسعه در مشاغل خانگی در آذربایجان غربی تصریح کرد: طرح مذکور به لحاظ گستردگی و وسعت کار و میزان اشتغال موفق بوده است، اگر چه تا نقطه مطلوب فاصله دارد اما قطعاً با تلاش های جهاد دانشگاهی و اداره کار استان شاهد رشد و ارتقای این صنعت در آینده نزدیک خواهیم بود.

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با همکاری اداره کار در ایجاد و توسعه رسته پوشاک استان تصریح کرد: طرح شبکه پوشاک در استان یکی از شبکه های دارای ظرفیت  بسیار خوب ایجاد شده است که با توجه به موقعیت مرزی استان و تقاضایی که از کشورهای همسایه برای پوشاک این استان وجود دارد می طلبد تا با دقت و حساسیت بیشتری فعالیت ادامه یابد که با توسعه این رسته قطعا حمایتهای بیشتری از این طرح در آذربایجان غربی خواهد شد.

 مرحله اتصال به بازار را یکی از مراحل حائز اهمیت که می‌تواند به متقاضیان کمک کند تا با توان بیشتر در بازار حضور داشته باشند دانست و افزود: مرحله اتصال به بازار باعث می‌شود تا متقاضیان بصورت پایدارتر در بازار حضور داشته باشد و درآمد پایدار تری نیز کسب کنند.

وی با اشاره به تخصیص تسهیلات مشاغل خانگی افزود: وام و تسهیلات طرح از ابتدا به متقاصیان تعلق نمیگیرد بلکه زمانی که طرح موردنظر به مرحله ای از توسعه رسیده باشد اختصاص می یابد چرا که بررسی ها نشان می دهد که کاری که با تسهیلات و وام شروع شود، پایداری کمتری داشته و کمتر می توان به درآمدزایی آن امید بست.

امامدادی با اشاره به میزان تسهیلات مشاغل خانگی افزود: سقف تسهیلات به شکل انفرادی در سال‌جاری ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است و برای فعالیت‌های شبکه‌ای و پشتیبانی ۲۵۰ میلیون تومان اختصاص می یابد اما با توجه به کاهش ۷۵ درصدی سقف تسهیلات، پرداخت مبالغ برای ادارات کار استان ها مشکل می باشد که تلاش می‌شود از منابع مختلف این تسهیلات تزریق شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کاهش وابستگی به تسهیلات و ارتقاء کمی، کیفی و استانداردسازی محصولات است یادآور شد: با توجه به اینکه نبود  بازار و مشتری یکی از مشکلات اساسی فعالین کسب و کار خرد و کوچک از جمله مشاغل خانگی است باید محصولات عرضه شده در بازار سفارشی محور باشد یعنی از همان ابتدا و قبل از ورود به بازار مشتری خود را داشته باشند‌.

همچنین امین رستم زاده رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در این بازدیدها با اشاره به تجارب و پیشنهادات واحد در فاز پایلوت طرح گفت:در دور جدید این طرح ملی باید شیوه شناسایی از متقاضیانی که صرفا با هدف اخذ پول و وام ثبت نام می کنند کاملا با مدل و شیوه ای متفاوت و مدنظر با اهداف متمایز و اثربخش طرحی، طراحی و اقدام شود تا شاهد خروجی ملموس تر متناسب با ادبیات ذهنی جامعه هدف منطبق با اهداف اصلی طرح باشیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود در مدل جدید از پشتیبانان به متقاضیان وام برسیم یعنی حداقل در فاز اول پشتیبانان فعال مشاغل خانگی را شناسایی و برای ساز و کارهای مختلف آن مدلی برنامه ریزی طراحی نماییم.

وی گفت: طراحی و تدوین دوره های خاص آموزشی تخصصی و سپس عمومی و توانمند سازی افرادیکه خود راغب به این حوزه هستند و اتصال بر اساس یک ساز و کار حرفه ای حقوقی به پشتیبان، از دیگر پیشنهاداتی است که به مسئولان اجرایی طرح در واحد مورد تاکید واقع شده و نتیجه بخش هم بوده است.

وی عدم حمایت مالی مشخص از پشتیبانان طرح را از دیگر عواملی عنوان کرد که کل اقدامات و فعالیت های این طرح را تحت شعاع قرار می دهد.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

عزم جدی برای اشتغالزایی در استان اردبیل : سهم اردبیل از طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ۲هزار نفر است
افزایش اشتغالزایی خانگی در مازندران تا ۲۳۰۰ نفر
در دیدار معاون آموزشی جهاددانشگاهی و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان شد : جهاددانشگاهی به عنوان نهادی تسهیل‌گر و توسعه‌ای در کشور فعالیت می‌کند
طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار راهکار اتصال زنان به بنگاه های پیشرو در استان مرکزی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اعلام کرد : اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار
مدیر مرکز تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: افزایش سهمیه مشاغل خانگی استان در طرح ملی الگوی نوین مشاغل خانگی به نزدیک ۶۰۰۰ نفر در سال جاری
برگزاری اولین کمپ توانمندسازی طرح‌های مشاغل خانگی نوآورانه (جابزلند)
رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان اعلام کرد : ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار
خود را متعهد می‌دانیم که الگوی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را به نحو احسن در جهاد دانشگاهی ایجاد کنیم
با امضای قرارداد بین جهاددانشگاهی، وزارت کار و صندوق کارآفرینی امید: طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور توسط «ستفا» اجرایی می‌شود
آغاز به کار دوره توانمندسازی و دانش افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی: توسعه مشاغل راهکاری برای رفع بیکاری است
بازدید دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح ها و کسب و کارهای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی
ارائه مشاوره رایگان شغلی به زنان سرپرست خانوار توسط جهاددانشگاهی فارس
نخستین کمپ توانمندسازی مشاغل خانگی نوآورانه در مشهد برگزار می‌شود
نشست توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در جهاددانشگاهی همدان برگزار شد
برگزاری کارگاه آموزشی توانمندسازی و دانش‌افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی: تا کنون ۸۵۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی از طریق پشتیبانان به بازار متصل شدند
آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان رضوی
چهارمین نشست توجیهی طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در استان مرکزی برگزار شد