آرشیو اخبار

تاریخ خبر : 1398/07/10

با امضای قرارداد بین جهاددانشگاهی، وزارت کار و صندوق کارآفرینی امید: طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور توسط «ستفا» اجرایی می‌شود

مراسم امضای قرارداد میان جهاددانشگاهی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرینی امید با موضوع پیاده‌سازی طرح ملی توسعه‌ی مشاغل خانگی و توانمندسازی متقاضیان برای راه‌اندازی کسب‌وکار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستفا، این قرارداد امروز (چهارشنبه دهم مهرماه) با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، دکتر عیسی منصوری معاون توسعه͏ی کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر اصغر نوراله͏ زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، دکتر محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری͏ سازی فناوری و اشتغال دانش͏ آموختگان وابسته به جهاددانشگاهی و مهناز امامدادی دبیر ستاد سامان͏دهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل مرکز همایش͏ های سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف منعقد شد.

موضوع این قرارداد انجام مطالعات، ساماندهی، بررسی، استعدادسنجی و توانمندسازی ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان راه͏ اندازی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور بر اساس الگوی طرح توسعه͏ی مشاغل خانگی توسط سازمان تجاری͏ سازی فناوری و اشتغال دانش͏ آموختگان وابسته به جهاددانشگاهی است.

هدف از اجرای این الگو تعامل با دستگاه͏ های اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح و ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت͏ های بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی و ایجاد امکان و تسهیل نظارت وزارت بر فرآیند اجرای از طریق نرم͏ افزار کنترل پروژه و بازدیدهای میدانی می͏ باشد.

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در این مراسم اظهار کرد: خود را متعهد می͏ دانیم که الگوی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را به نحو احسن در جهاددانشگاهی ایجاد کنیم.

وی افزود: خوشبختانه کل نظام و حوزه رهبری توجه خوبی به جهاددانشگاهی دارد و همه͏ ی همت ما این است که این اعتماد را به شیوه͏ ی احسنت پاسخ دهیم؛ موفقیت جهاددانشگاهی هم بر اساس اعتمادی است که به ما شده و امیدواریم الگوسازی خوبی در کشور برای توسعه الگوی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی انجام شود.

دکتر طیبی ادامه داد: جهاددانشگاهی تمام تلاش خود را در این برنامه͏ های توسعه͏ ای انجام می͏͏ دهد و با تمام توان برای اجرای پروژه͏ های در حال انجام این نهاد با دیگر دستگاه͏ها تلاش خواهد کرد.

دکتر عیسی منصوری معاون توسعه͏ی کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم، بیان کرد: ماهیت کار در حوزه͏ ی اشتغال خانگی، از جنس توسعه است و به قابلیت افراد و شکوفایی ظرفیت͏ ها توجه می͏ شود.  مهم͏ ترین ویژگی برنامه توسعه این است که انسان را مورد توجه قرار دهیم؛ یعنی شخص، ایجاد قابلیت و شکوفایی این قابلیت برای ما مهم است.

وی تصریح کرد: تصور ذهنی عدد و آمار است، اما وقتی به توسعه نگاه می͏ کنیم، اعداد و ارقام هم در پی آن خواهند آمد.

دکتر منصوری اضافه کرد: ناکارآمدی در بازار و سیاست͏ گذاری وجود دارد و وظیفه͏ ی ما این است که این ناکارآمدی را مدیریت کنیم؛ البته باید گفت دولت به این موضوع ورود نکند.

وی ناکارآمدی را در سه حوزه͏ی اطلاعات، ایجاد قابلیت در فردی که دانش و مهارت لازم را ندارد و دسترسی فرد به بازار دانست و گفت: باید با این سه مورد، بازار را از این ناکارآمدی͏ ها نجات دهیم.

دکتر منصوری ادامه داد: اطلاعات، قابلیت و دسترسی را باید در بازار داشته باشیم تا به توسعه کمک کنیم، چون معتقدیم اگر اقتصاد را با تسهیلات شروع کنیم پایدار نخواهد بود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای اینکه اقدامات ما توسعه͏ا ی واقعی باشد، یک سوال است که چرا در ۴۰ سال و ماقبل آن این اتفاق نیفتاده است.

وی اظهار کرد: آن͏چه که از جهاددانشگاهی انتظار داریم این است که نقش سازمان توسعه͏ گر را ایفا کند؛ چون بازیگری است که از دل دستگاه فکری جاری در کشور بالا آمده است و عملکرد آن به͏ شدت به امر توسعه نزدیک است.

دکتر منصوری خاطرنشان کرد: اگر به نمایندگی از جهاددانشگاهی، تجربه نظام ͏یافته و منسجم داشته باشند و آن را به الگوی مشخص تبدیل کنیم، دیگر نگران وضعیت توسعه͏ ای نخواهیم بود.

هم͏ چنین در ادامه مراسم از سامانه͏ ی جدید طرح ملی توسعه͏ ی مشاغل خانگی رونمایی شد. در این سامانه، اطلاعات جامع درباره͏ ی طرح͏ های مشاغل خانگی وجود دارد.

سامانه͏ ای نیز برای بخش پیشران͏ ها و پشتیبان͏ ها با عنوان سامانه͏ ی توسعه͏ ی کسب͏ و کارهای خانگی رونمایی شد؛ این سامانه برای ارتباط متقاضی با پیشرو یا پشتیبان راه͏ اندازی شده است. در این سامانه اطلاعات مربوط به پیشران͏ ها و پشتیبان͏ های استان͏ های مختلف برای متقاضیان وجود دارد.

گفتنی است، این مراسم در میان همایش سه͏ روزه͏ی دوره͏ ی توانمندسازی و دانش͏ افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه͏ی مشاغل خانگی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی سراسر کشور که از سه͏ شنبه نهم مهرماه تا پنج͏ شنبه یازدهم مهرماه ادامه دارد، در محل سالن همایش͏ های سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، برگزاری شد.

آخرین خبرهای طرح در رسانه ها

عزم جدی برای اشتغالزایی در استان اردبیل : سهم اردبیل از طرح توسعه ملی مشاغل خانگی ۲هزار نفر است
افزایش اشتغالزایی خانگی در مازندران تا ۲۳۰۰ نفر
در دیدار معاون آموزشی جهاددانشگاهی و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان شد : جهاددانشگاهی به عنوان نهادی تسهیل‌گر و توسعه‌ای در کشور فعالیت می‌کند
طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار راهکار اتصال زنان به بنگاه های پیشرو در استان مرکزی
رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اعلام کرد : اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف ایجاد اشتغال پایدار
مدیر مرکز تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: افزایش سهمیه مشاغل خانگی استان در طرح ملی الگوی نوین مشاغل خانگی به نزدیک ۶۰۰۰ نفر در سال جاری
برگزاری اولین کمپ توانمندسازی طرح‌های مشاغل خانگی نوآورانه (جابزلند)
رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان اعلام کرد : ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار
خود را متعهد می‌دانیم که الگوی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را به نحو احسن در جهاد دانشگاهی ایجاد کنیم
با امضای قرارداد بین جهاددانشگاهی، وزارت کار و صندوق کارآفرینی امید: طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور توسط «ستفا» اجرایی می‌شود
آغاز به کار دوره توانمندسازی و دانش افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی: توسعه مشاغل راهکاری برای رفع بیکاری است
بازدید دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح ها و کسب و کارهای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی
ارائه مشاوره رایگان شغلی به زنان سرپرست خانوار توسط جهاددانشگاهی فارس
نخستین کمپ توانمندسازی مشاغل خانگی نوآورانه در مشهد برگزار می‌شود
نشست توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در جهاددانشگاهی همدان برگزار شد
برگزاری کارگاه آموزشی توانمندسازی و دانش‌افزایی مدیران و کارشناسان مجری طرح ملی توسعه مشاغل خانگی
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی: تا کنون ۸۵۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی از طریق پشتیبانان به بازار متصل شدند
آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان رضوی
چهارمین نشست توجیهی طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" در استان مرکزی برگزار شد