اخبار

افزایش اشتغالزایی خانگی در مازندران تا ۲۳۰۰ نفر

مازندران

۱۳۹۸/۰۷/۲۱

متن کامل خبر

مدیر تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران از احتمال افزایش تعداد اشتغال‌زایی تا سقف ۵۴ هزار نفر خبر داد و افزود: اگر این اتفاق بیفتد سهم استان به ۲ هزار و ۳۰۰ نفر خواهد رسید.

رمضان مهدی͏ زاده مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران در جلسه شورای توسعه برنامه͏ ریزی مازندران که با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده، استاندار و مدیران دستگاه͏ های اجرائی  استان در سالن شماره یک استانداری برگزار شد، اظهار کرد: قانون مشاغل خانگی از سال ۸۹ مصوب شد و تا سال ۹۶ روال بدین گونه بود که متقاضی ثبت نام کرده و بعد از طرح مورد بررسی و سپس حمایت قانونی و مالی قرار می͏ گرفت و با توجه به میزان مبالغی که در اختیار افراد قرار داشت، اشتغال͏ زایی مشخص می͏ شد.

وی اضافه کرد: در الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی با راهبری و سیاست وزارت کار، الگو تغییر یافت و بررسی طرح͏ ها بر اساس مزیت͏ های نسبی استان انجام می͏ شود و سپس توانمندسازی متقاضیان صورت می͏ گیرد.

مدیر تجاری͏ سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران بر اتصال به بازار کار به عنوان یکی از مهم͏ ترین مباحث این طرح تاکید کرد و گفت: برای تثبیت مشاغل خانگی، پرداخت تسهیلات در مرحله آخر قرار دارد.

مهدی͏ زاده هدف اصلی این طرح ملی را ایجاد و تثبیت اشتغال از طریق توسعه کسب و کار خانگی برشمرد و عنوان کرد: این طرح از سال ۹۶ توسط جهاد دانشگاهی در ۹ استان انجام شد و خروجی͏ های خوبی داشت که باعث شد این طرح از حالت الگوی مشاغل خانگی تبدیل به طرح ملی مشاغل خانگی شود.

وی تاکید کرد: تفاهم نامه͏ ای بین معاونت امور زنان و خانواده و وزارت تعاون و جهاد دانشگاهی به امضا رسید و از اردیبهشت امسال با حمایت دکتر ابتکار، مقرر شد برای ۶ هزار و ۲۰۰ نفر در کل کشور اشتغال صورت گیرد که سهم مازندران ۳۸۰ نفر برای زنان سرپرست خانوار است.

مدیر تجاری͏ سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران از احتمال افزایش تعداد اشتغال͏ زایی تا سقف ۵۴ هزار نفر خبر داد و افزود: اگر این اتفاق بیفتد سهم استان به ۲ هزار و ۳۰۰  نفر خواهد رسید.

مهدی͏ زاده با بیان این که اولویت ما در این طرح اقشار آسیب پذیر جامعه است، تصریح کرد: سامانه جدید طرح ملی مشاغل خانگی راه اندازی شد و یکی از مزیت͏هایی آن این است مسوولان مربوطه از جمله استاندار می͏توانند با ورود به سامانه در جریان روند پرونده͏ ها قرار گرفته و آن͏ را رصد کنند.

وی با بیان این که برای اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار نیازمند حمایت همه مسئولان هستیم، متذکر شد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد شناسایی دقیق متقاضیان است، البته آمار کلی زنان سرپرست خانوار در استان وجود دارد اما آمار ریز و شماره تماس و آدرس به صورت متمرکز وجود نداشته است.

مدیر تجاری͏ سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی مازندران با اشاره به این که بیشترین ثبت نام متقاضیان مربوط به دوخت لباس است، خاطرنشان کرد: اولویت ما به ترتیب صنایع دستی، دوخت لباس، سرویس خواب و تولیدات گیاهی است و در هنگام اجرا به طور قطع به فرصت͏ های جدیدی خواهیم رسید.

نقش پشتیبانی جهاددانشگاهی از مشاغل خانگی بزودی عملیاتی می͏ شود

واحد عبدالهیان نیز اظهار کرد: در چشم انداز طرح جهاددانشگاهی هر شهروند مازندرانی، بخشی از راه حل است.

وی افزود: مدل عملیاتی جهاددانشگاهی با رویکرد کارآفرینی اجتماعی و با هدف اقتصادی کردن فعالیت͏ های تولیدی و همچنین مردمی کردن اقتصاد و کمک به معیشت و اقتصاد خانوار تدوین شده که هدف غایی آن افزایش تولید ناخالص داخلی است.

عبدالهیان تصریح کرد: یکی از استراتژی های جهاددانشگاهی در راستای افزایش تولید ناخالص داخلی راه͏ اندازی تسهیلگران توسعه شهرستان͏ ها و در بخش اجتماعی و اقتصادی حمایت از اشخاص حقیقی و سرمایه͏ گذاران است.

وی ادامه داد: ایجاد شرکت͏ های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی، ایجاد یا توانمندسازی شرکت͏ های تعاونی توسعه روستایی، توانمندسازی شرکت͏ های تعاونی تولیدی و توزیعی روستایی و همچنین اجرای "مدل مزرعه تلفیقی تولید" از برنامه͏ هایی است که برای رسیدن به هدف مذکور پیگیری می͏ شود.

رییس جهاددانشگاهی مازندران اظهار کرد: در "مدل مزرعه تلفیقی تولید"، فعالیت͏ های تولیدی نظیر پرورش ماهی در قفس آبندان͏ ها، تولید ماهیان خاویاری، پرورش طیور به ویژه غاز، تولید محصولات کشاورزی، باغی و گردشگری مزرعه مدنظر است که در این خصوص گام͏ های خوبی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه، حدود ۶۰۰ نفر از نخبگان استان عضو کمیته تسهیلگران توسعه شهرستانها هستند، افزود: شکل͏ گیری کمیته تسهیلگران با هدایت و حمایت استاندار مازندران و معاونت سیاسی وی و فرمانداران در ۲۲ شهرستان انجام شد.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در نظر دارد در مواردی همزمان نقش پشتیبان را در توسعه مشاغل خانگی ایفا کند، اظهار کرد: این نهاد در صدد جلب مشارکت سازمان͏ های توسعه͏ ای ملی است که در این خصوص مذاکرات و توافقات خوبی با سازمان اقتصادی کوثر صورت گرفته است که ان شاءالله به͏ زودی عملیاتی خواهد شد.