اخبار

افتتاح یک استودیو هنری در شهرستان بجنورد

خراسان شمالي

۱۴۰۱/۰۱/۳۱

خلاصه خبر

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از افتتاح یک استودیو هنری خصوصی به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی خبر داد.


متن کامل خبر

به‌گزارش دبیرخانه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی خراسان شمالی، به نقل روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، محمدرضا قهرمانیان افزود: طی مراسمی، استودیو هنری سادیس در رشته چاپ باتیک در شهرستان بجنورد افتتاح شد.
وی با تاکید بر اینکه ۱۷ هزار صنعتگر در خراسان شمالی در ۶۱ رشته مشغول به فعالیت هستند، خاطرنشان کرد: رشته‌های شاخص صنایع‌دستی این استان شامل گلیم، سفره کردی، چرم، سفال و سرامیک، نساجی سنتی، چوب، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و.... می‌شود.
وی با اشاره به اینکه چاپ باتیک در شهرستان‌های شیروان گفت: «چاپ باتیک، نوعی چاپ روی پارچه است که در آن قسمت‌هایی از سطح پارچه را که نباید رنگ بگیرد توسط مهرهای چوبی با موم یا پارافین پوشانده سپس آن را در رنگ فرومی‌برند تا قسمت‌های موم نگرفته رنگ بگیرد و بدین‌وسیله طرح و نقش شکل می‌گیرد.
قهرمانیان گفت: استودیو هنری سادیس توسط مهسا ارزمانی، صنعتگر رشته نقاشی روی پارچه در ساختمان علم و فناوری در شهرستان بجنورد افتتاح شد.